sunnuntai 12. huhtikuuta 2026

Kaakkois-Suomen droonit

Ohjusselkkauksesta drooniselkkaukseen

Kun Venäjä hyökkäsi Ukrainaan vuonna 2014, silloin kirjoitin Ja se sota oli kauhia. Vuonna 2022 Venäjän hyökkäys Ukrainaan laajeni, niin silloin kirjoitin Ukraina osana Venäjän historiaa ja Karjala takaisin.

Vuoden 2026 keväällä Ukraina kiihdytti iskujaan Suomenlahden perällä oleviin Venäjän satamiin - sota tuli lähelle Suomea.

Suomenlahti Perämeri Pohjanlahti Barentsinmeri
Suomen kartta.
Paikka: Odota hetki.

Maalis-huhtikuun taitteessa Suomeen harhautui kolme Ukrainan räjähdedroonia, ne putosivat Kouvolan ja Parikkalan alueille.

Huom. viereiseen Suomen karttaan on merkattu Kouvolan ja Parikkalan alueet.

Kaakkois-Suomessa alkoi muutaman päivän härdelli, kun droonien lähialueet eristettiin ja tyhjennettiin ihmisistä, koska vain yksi drooneista tuhoutui pudotessaan. Onneksi droonit putosivat metsiin, pelloille ja järvenjäälle - eivät aiheuttaneet vahinkoja. Alueilla pyöri puolustusvoiman kalustoa ja poliiseja, jotka lopulta tuhosivat drooneja.

Ilmavoimat on vahvistanut Kouvolan pohjoispuolelle pudonneen droonin ukrainalaiseksi AN-196-drooniksi. Myöhemmin uutisoitiin, ettei yksi drooneista ollut ainakaan AN-196-mallinen.

Ilmavoimat kertoi havainneensa tunnistamattomat lentävät kohteet, jotka tulivat Suomen ilmatilaan, kohteiden perään lähtikin ilmavoimien lentokoneita. Kohteita seurattiin ja annettiin lentää harvaan asutuilla alueilla, kunnes kohteet putosivat itsellään maahan. Kaakkois-Suomessa asuneet ihmiset olivat kyllä vähän ihmetelleet, että mitä tapahtuu, kun taivaalla on normaalia enemmän toimintaa.

Huom. koska kohteet tunnistettiin lopullisesti vasta maassa, niin ehkäpä voidaan sanoa, että Suomessa oli UAP- eli UFO-havainto, koska lentäviä kohteita ei pystytty tunnistamaan.

11.4.2026 uutisoitiin, että Kouvolan läheltä Iitistä on löytynyt drooni ja härdelli oli taas päällä.

INARIJÄRVEN OHJUSSELKKAUS TALVELLA 1984-1985
Vuoden 1984 joulukuun lopulla Inarin suunnilla nähtiin ja kuultiin outo valoilmiö. Kohde oli näkynyt myös tutkassa, Lappiin lensi idästä Norjan yli usean kilometrin korkeudella ja äänen nopeutta suuremmalla vauhdilla kohde, joka katosi yhtäkkiä. Vuoden 1985 alussa selvisi, että kyseessä on Neuvostoliittolainen (nyk. Venäjä) harjoitusohjus, joka oli harhautunut Suomeen Barentsinmereltä. Meni muutama viikko, että se löydettiin Inarijärvestä ja helmikuussa 1985 se saatiin nostettua järvestä. Tapaus oli poliittisesti kuuma, mutta Inari otti tapahtumasta näkyvyyden irti, myynnissä oli muun muassa Ohjus-munkkeja, jopa joulupukkikin ehti ohjusta ihmettelemään.

Huom. katso ylempää kartta.

Vuonna 2024 julkaistiin Ohjus-elokuva, joka kertoo Inarijärveen pudonneesta ohjuksesta. Yle on tehnyt nuorisolle lyhyen koosteen kyseisestä ohjuksesta.

TAKAISIN VUODEN 2026 DROONISELKKAUKSEEN
Maaliskuun lopussa heti viranomaiset kertoivat, että 112-sovelluksen yhteyteen kehitetään drooni-varoitusjärjestelmä. Se otetaan käyttöön vuoden 2027 aikana.

Huom. vuoden 2025 hallituksen lisätalousarviossa vaaratiedottamisen ja väestön varoittamisen hankkeet saivat noin kuusi miljoonaa euroa rahoitusta. EU on myöntänyt hankkeelle niin ikään noin puoli miljoonaa euroa.

Suomi tilasi Yhdysvalloilta 64 kpl F-35-hävittäjää vuonna 2021. Sen jälkeen sodat ovat muuttuneet droonisodiksi. F-35-hävittäjät eivät ole parhaita välineitä drooneja vastaan - kuin tykillä ampuisi muurahaista. Kun saamme F-35-hävittäjiä, niin Suomen täytyy heti päivittää niitä paremmiksi.

1940-LUVUN KEINOT KÄYTTÖÖN
Koska Suomen droonitorjunta vuotaa kuin seula, eikä 112-sovelluskaan varoita drooneista kuin joskus vuonna 2027, niin ainakin Kaakkois-Suomessa pitäisi ottaa käyttöön 1940-luvulla lottien tekemä ilmavalvonta - joka oli vaarallista puuhaa. 1940-luvulla sitä tekivät lotat, mutta 2020-luvulla sitä voisi tehdä melkein kuka vaan. Kiikarit kaulaan ja ihmisiä korkeisiin paikkoihin valvomaan ilmatilaa. Lintutornit, näköalatornit, korkeat talot, hyppyrimäet, korkeat kalliot ja harjut jne. kaikkiin tällaisiin paikkoihin ihmisiä kiikareineen, jos taivaalla alkaa näkyä outoa liikennettä, niin yhteys ilmavoimiin. Kunnia lotille, kun tekivät ilmavalvontaa.

YHTEENVETOA
1980-luvulla Inari teki ohjusselkkauksesta kunnon showtapahtuman, niin pitäisikö nyt Kaakkois-Suomen tehdä samoin, kun kerrankin pääsevät "maailmankartalle". Joulupukki ihmettelemään drooneja ja paikalliset huoltoasemat alkavat myydä droonimunkkeja. Turisteille jännä kokemus, kun nekin laitetaan kiikarin kanssa torniin valvomaan ilmatilaa.

15 kommenttia:

  1. Kyllä suomalaisen tunnistaa show irti vaikka mistä droonimunkkeja ohjussimaa.
    Sanotaan näin että rapatessa roiskuu, hyvä ettei ole kunnon sotaa vaikka räiskeitä tuleekin.
    En ole ohjus-elokuvaa nähnyt kun vaikutti piripiripom.
    Ainoa mikä tuli mieleeni että Iitissä oli kerran eräs mökki kaverin siis.
    Venäjä tekee häirintää onko ihme että pari räsähtää Suomeen, no ei.

    VastaaPoista
  2. Pääministeri Petteri Orpo vakuuttaa:
    "Droonilöydökset eivät ole vain kansalaisten varassa."

    VastaaPoista
  3. No niin menkööt Petteri Orpo metsiin etsimään drooneja.
    Kukaan ei halua ottaa vastuuta pian räsähtää pihoilla, mutta se on sitä elämää.

    VastaaPoista
  4. 112 Suomi -sovellukseen on tuotu toimintaohjeet droonivaaran aikana toimimiseen.

    VastaaPoista
  5. Helsinkiläinen tekoäly-yritys Taiga kritisoi valtion hitautta droonihälytyssovelluksen kehittämisessä. Taiga kertoo luoneensa sovelluksen toteutuspaketin vain yhdessä viikonlopussa ja tarjoaa pakettia valtion käyttöön ilmaiseksi.

    VastaaPoista
  6. Ukraina vahvistaa iskeneensä yöllä Uuraaseen Suomen rajan tuntumaan.

    Tuo droonikuume on valtava, Venäjäkin mainostaa hakevansa droonisotaan suoraan sanottuna populaa, ja paljon.

    Onko droonihälytyssovellus juosten kustu kuten korotsurokotteet?

    VastaaPoista
  7. Kouvolan turvallisuus­päällikkö:
    "Lapset pitää opettaa suojautumaan drooneilta."

    VastaaPoista
  8. Minne suojautumaan kuusen alle vissiin, tulipa mieleen kun olin pieni ja oltiin uimarannalla alkoi sadekuuro ukkosineen menin ison kuusen alle piiloon, pahin paikka siis se olikin onneksi ei iskeny kuuseen salama.

    Jos kotona ukkosella piti mennä sängyn alle piirtelemään sängynpohjaan.
    Ja sitten ihmettelemään kun meidän asunnon edessä oli syvä kuoppa ja kaatunutta kuusta katsomaan, pelkäsin aina että talon edustalla kasvoi valtava mänty sekun kaatuisi talon päälle.

    Surettaa lapset joilla ei ole onnellista lapsuutta kun sota, ja pelotellaan Suomen lapsia drooneista, joka tuo mieleen sodan.

    VastaaPoista
  9. Suomi liittyy kansainväliseen droonikoalitioon kevään aikana. Latvian alulle panema koalitio keskittyy droonisodankäynnin kehittämiseen.

    VastaaPoista
  10. Uudellamaalla on havaittu mahdollisesti vaarallinen miehittämätön ilma-alus eli drooni.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Puolustusvoimat:
      Räjähdedroonit olivat matkalla Suomea kohti Venäjän suunnasta.

      Poista
  11. Iltalehti:
    Nyt tuli ohjeet vaarallisen droonin varalle:
    Suojaudu kuoppaan.

    Oma havainto:
    Jos droonissa on kamera ja se on selkeästi valinnut kohteen (ihminen ohjaa kameran kautta), niin eipä droonia pääse pakoon. Ehkä tunneli, jonka suulla on verkko, josta drooni ei pääse läpi (silloinkin tunnelin oviaukko mosahtaa). Toinen vaihtoehto on sukeltaa syvälle veteen, mutta sekin tarkoittaa, että drooni jää odottaa, kun nouset pintaan, joten veden alla pitäisi odotella ehkä kauankin.

    Droonia on melkein mahdoton paeta, jos se lähtee perään.

    VastaaPoista
  12. Mä kaivan kuopan kph ja piiloudun sinne.

    VastaaPoista
  13. The Telegraph:
    Venäjä ohjaa Ukrainan droonit Suomeen ja Baltiaan.

    VastaaPoista