torstai 27. marraskuuta 2025

Heitä on olemassa

Kuvitteellinen elokuva

Testailin Googlen Gemini-tekoälyä.

Aluksi pyysin luoda kuvan mystisestä avaruusolennosta ja sainkin mystisen olennon. Eteerisen läpikuultava olento leijui avaruudessa. Halusin, että hahmo onkin metsässä ja on kohdannut pikkupojan, joka ihmettelee olentoa. Sain olennon metsään ja pikkupoika ihmetteli sitä. Tämän jälkeen sain idean, että kuvasta voisi saada elokuvajulisteen, elokuvan nimi olisi "Heitä on olemassa". Tekoäly loi kuvasta hienon julisteen.

Kun elokuvajuliste oli valmis, niin sitten kokeilin, että osaako ja minkälaisen juonen tekoäly kehittää julisteen elokuvalle. Yllätyin, kun tekoäly kirjoitti hienon juonen elokuvaan. Itse vaan vähän muutin juonta, mutta suurin osa juonestakin on tekoälyn luomaa ideaa.

Heitä on olemassa
Kuva luotu tekoälyllä.

Heitä on olemassa -kuvitteellinen elokuva.
Heitä on olemassa -elokuvan juonitiivistelmä
Yksinäinen pikkupoika, Elias, tekee uskomattoman löydön leikkiessään syvällä tiheässä metsässä. Hän kohtaa valoa hohtavan, ihmishahmoisen avaruusolennon. Olento on rauhallinen ja eteerinen sekä sen sisällä liikkuu kuin toinen universumi galakseineen, mutta sen läsnäolo rikkoo Eliaksen todellisuuden rajat.

Kun Elias yrittää kertoa löydöstään kenellekään – kyyniselle isälleen tai pienellä paikkakunnalla – hän kohtaa epäuskoa ja hyljeksintää. Poika joutuu salaamaan kohtaamisensa ja kehittää salaisen, koskettavan ystävyyssuhteen olennon kanssa. Olento ei puhu, vaan viestii tunteiden ja kuvien kautta, paljastaen Eliakselle vilauksia kaukaisista galakseista ja universumin syvimmästä mysteeristä.

Foliohattuhörhönä pidetty salaliittoteoreetikko kuulee syrjäisen kylän pikkupojasta ja matkustaa syrjäiseen kylään. Salaliittoteoreetikko seuraa salaa Eliasta syvälle metsään ja samalla kuvaa puhelimellaan. Elias ei tiennyt, että joku seuraa häntä, mutta avaruusolento oli tietoinen kiven takana piilottevasta ihmisestä. Muutaman sekunnin kuluttua avaruusolento käänsi nopeasti "katseensa" suoraan puhelimen kameraan ja samalla salaliittoteoreetikko sai avaruusolennolta tunne- ja kuvien ryöpyn tajuntaansa, saaden valtavasti tietoa. Salaliittoteoreetikko meinaa seota ja juoksee paikalta pois. Hän laittaa kuvaamansa videon nettiin jakoon, mutta useimmat pitävät sitä tekoälyllä tehdyksi - huijausta.

Salainen NHI-ilmiöitä tutkiva virasto kumminkin kiinnostuu nettiin ilmestyneestä videosta. Kun ulkopuolinen uhka, salainen hallitusorganisaatio, alkaa lähestyä, Elias joutuu tekemään vaikean valinnan. Hänen on joko suojeltava ystäväänsä ja sen olemassaolon salaisuutta tai annettava maailmalle todiste siitä, että "Heitä on olemassa". Elokuva on tunteikas tarina ystävyydestä, uskomisesta mahdottomaan ja ihmiskunnan yksinäisyydestä kosmisessa mittakaavassa.

Menisitkö sinä katsomaan tällaisen elokuvan?

Lue myös:
Ufoja, drooneja, komeettoja ja asteroideja

7 kommenttia:

  1. Kuin sekoitus Stranger Thingsiä ja meikän varjoihmisiä.
    Varjoihminen toi pelkoa ja toinen rauhaa, uskoo kuka uskoo, mutta menisin katsomaan tuota, ja ripaus X-files tuossa myös.
    Hieno leffajuliste ja kansikin.

    VastaaPoista
  2. Draamatrilleri We come in peace alkaa MTV:llä 8.3.2026.

    VastaaPoista
  3. Olen nähnyt joskus Knowing koska Gage mutta aion katsoa toisen kerran koska en tarkkaan muista.
    Ja toki tuo We come in peace pitää katsoa.

    VastaaPoista
  4. No enpä ollutkaan nähnyt tuota Knowingia, mutta nyt näin aika rajua päästää oma poika joka ottaa Aatamin osan toki Eevakin oli, kun maailma on tuhoutunut.
    Erikoista että missä lapset kirmasivat, ei ainakaan millään maapallolla tai sitten HE olivat vain uusi ilmiö, aina mukana. Hyvä leffa Prime Videossa.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Siitä on kauan, kun olen nähnyt, mutta taisi ehkä olla jotenkin, niin että maapallo jätettiin tuhoutumaan, mutta maapallon eliöitä, kuten ihminen pelastettiin. Lapsia siirrettiin muualle, jossa ihminen saa uuden alun jatkaa evoluutiotaan.

      Poista
  5. Lapset 2 tyttö ja poika vietiin alukseen, tyypit jotka vei näytti enkeleiltä.
    Koska useampia uffoja lähti kohti ylös saattoi olla että jokaisella aluksella oli pari lasta.
    Sitten kun arskan purskaus tuhosi kaiken kaksi lasta kirmasi keltaisella viljapellolla, ilmassa kellui useita uffoja, pakko oli kysyä itseltä että missä ne lapset olivat.
    Maassa joka oli tointunut vaiko jossain muualla.

    VastaaPoista